Консультації

Поради логопеда — Мирненський опорний заклад ЗСО І-ІІІ ст. "Інтелект"

З самого раннього віку необхідно починати роботу з розвитку дрібної моторики. Вже в ранньому дитинстві можна виконувати масаж пальчиків, впливаючи тим самим на активні точки, які пов’язані з корою головного мозку. В ранньому та молодшому дошкільному віці необхідно виконувати прості вправи, які супроводжуються віршованим текстом (наприклад “Сорока”), не забувати про розвиток елементарних навичок самообслуговування: застібання та розстібання ґудзиків, зав’язування шнурків і т. п., і звичайно, в старшому дошкільному віці робота з розвитком дрібної моторики та координації рухів руки має стати важливою частиною підготовки до школи.

Пам’ятайте, що малюкам пропонуються вправи у спрощеному варіанті, доступні їх віку. Більш старшим дітям завдання можна ускладнювати.

Робота з розвитку дрібної моторики повинна проводитись регулярно, адже саме тоді буде досягнений вагомий ефект від цих спеціальних вправ. Завдання з розвитку рухів пальців рук повинні приносити дитині радість, не повинні викликати перевтомлення. Велике значення в цих іграх-вправах має текст. Він має бути веселим, доступним для дітей даного віку. Необхідно пояснювати значення тих чи інших рухів чи положень пальців, зацікавлювати дітей у виконанні цих рухів, створювати сприятливий емоційний настрій.

Оскільки недостатня сформованість дрібної моторики пальців спостерігається в переважної більшості наших вихованців, розпочинаємо відповідну роботу з усіма дітьми.

Ось поетапний план роботи з пальчиками:

1. Пальчикові вправи (гімнастика).

2. Пальчикові картинки (фігури).

3. Пальчикові ігри (інсценівки):

пальчикові загадки;

пальчикові вірші;

пальчикові міні-вистави.

4. “Чарівна” рукавичка:

а) міні-сценки рукавичкою одного виконавця:

з одним персонажем;

з одним персонажем та рукою, вільною від рукавички;

показ обома руками в рукавичках (по одному персонажеві);

б) міні-сценки з одним персонажем у показі кількома виконавцями (однією рукою);

в) міні-сценки з кількома персонажами в показі кількома виконавцями (обома рукави);

г) міні-сценки цільною рукавичкою з п’ятьма персонажами:

у показі одним виконавцем;

у показі кількома виконавцями;

д) змішаний театр;

е) самостійна дитяча творчість.